Учимо дитину читати: дієві поради батькам

Учимо дитину читати: дієві поради батькам

Для дітей, яким читання дається важко, шкільні уроки читання стають справжнім випробуванням. Але впевнене читання – важлива навичка для дитини. Розвиток швидкого читання важливий для загальної успішності в школі, і діти, які соромляться читати вголос, надалі зіштовхуються зі ще більшими труднощами в школі

 

Щоб зміцнити самооцінку дитини, необхідно запастися терпінням. Пропонуємо кілька порад про те, як навчити дитину впевнено читати. Це допоможе їй полюбити книги на все життя, стати більш успішною та щасливою людиною.

 

Поважайте зусилля, які докладає дитина, щоб навчитися читати. Навчання читання вимагає великих розумових й емоційних витрат. Дайте зрозуміти дитині, що ви визнаєте її зусилля й розумієте, з якими труднощами вона зіштовхнулася.

 

Надайте дитині контроль над ситуацією. Сходіть з нею до крамниці чи бібліотеки й дозвольте самій вибрати собі книгу. Дозвольте їй вибирати, коли і як довго читати протягом дня. Дайте їй більше свободи в діях, щоб зрозуміти, як їй навчитися читати впевненіше.

 

Зміцнюйте стосунки з дитиною. Смійтеся разом. Розглядайте картинки й обговорюйте їх. На першому місці має завжди бути веселе проведення часу, а навчання читання – другорядним. Рано чи пізно дитина почне сприймати читання як веселе й цікаве заняття.

 

Перетворіть навчання на гру. Є багато цікавих ігор для навчання читання. Комп’ютерні програми в Інтернеті допоможуть розвивати навички читання в оптимальному для дитини темпі. У них використовується барвиста анімація, інтерактивні технології та засоби мотивації

 

 

Говоріть про книги з цікавістю. Покажіть дитині, що читання – це весело. Розповідайте про книги з ентузіазмом. Обговорюйте прочитані книги й уривки, які вам сподобалися найбільше. Робіть це щодня.

 

Покажіть дитині, що читання важливе. Розкажіть про користь книг. Якщо ви йдете з дитиною в зоопарк, почитайте книгу про тварин. Коли готуєте обід, знайдіть рецепт у кулінарній книзі

 

Не здійснюйте занадто великого тиску на дитину. Навчитися впевнено читати важко, але якщо дитина знову й знову хоче читати одну й ту ж книгу – дозвольте їй це зробити. Нехай вона відчує гордість від того, що змогла самостійно прочитати книгу від початку до кінця. Це важливо для зміцнення впевненості дитини в собі.

 

Щодня читайте разом. Спільне читання – кращий спосіб навчити дитину читати впевнено. Читайте по черзі по сторінці, читайте за ролями або давайте дитині прочитати по слову в кожному рядку.

 

Дозволяйте дитині читати на самоті. Надайте їй можливість читати, не відчуваючи страху оцінки або незручності від того, що вона затинається або не може правильно прочитати слово.

 

Нехай дитина почитає домашньому вихованцю. Собака або кіт – прекрасний слухач, який не стане оцінювати дитину. Якщо домашніх тварин немає, можна читати маленькому братові, сестрі або навіть іграшкам.

 

 

Переконайте малюка в тому, що труднощі – це нормально. Покажіть йому, що ви й самі іноді відчуваєте труднощі в читанні. Так він зрозуміє, що це нормально навіть для дорослих.

 

Не виправляйте дитину на кожному кроці. Не вказуйте їй на дрібні помилки. Пам’ятайте, що головне завдання – зміцнити її впевненість у собі. Пізніше у вас буде багато можливостей виправити дрібні недоліки.

 

Якомога частіше хваліть дитину. Неважливо, наскільки впевнено вона читає, якими темпами розвиває свої навички, – хваліть її за щонайменше досягнення. Це мотивує її розвиватися далі.

 

Напишіть разом з дитиною власну книгу. Саморобні книги – прекрасний спосіб розвинути швидке читання. Крім того, читання таких книг – це надзвичайно цікаво. Почніть з декількох слів, малюнків або фотографій на кожній сторінці та простої назви, наприклад: «Перша прогулянка Світлани в парк».

 

Дивіться ширше. Розвиток упевненого читання не обов’язково має бути пов’язаний з книгами. Використовуйте все, де є будь-які написи – комп’ютерні ігри, комікси, настільні ігри, списки продуктів у магазині, упаковки продуктів тощо. Дозвольте дитині читати всюди, де тільки можна, і це підвищить її впевненість у собі.

 

Застосування даних порад на практиці допоможе вашій дитині досить швидко засвоїти навички швидкого читання та захопитися книгами